wtorek, 29 listopada 2011

Open Access, a zarządzanie w kulturze

Dowiedziałam się ostatnio co nieco o tzw. Open Access. Słyszeliście może o tym? Jeśli nie, to może warto przyjrzeć się temu zjawisku? Termin ten oznacza wolny, powszechny, trwały i  nieograniczony dostęp do cyfrowych form zapisu danych oraz treści naukowych i edukacyjnych.
Aby zobrazować ten termin, przybliżę kilka przykładów, które są związane z kulturą, zarządzaniem w kulturze, a także poniekąd z trendami. Oto one:
1)      Enthusiasts archive [http://www.enthusiastsarchive.net/pl/] -> to archiwum z pewnością zainteresuje wszystkich miłośników kina. Znajdziecie tutaj odnalezione, odrestaurowane oraz udostępnione publiczności filmy amatorskie, stanowiące prawdziwą gratkę. Można tu znaleźć filmy, które poruszają tematy nieporuszalne przez sztukę oficjalną. Bez wątpienia jest to pomysł innowacyjny, warty uwagi. W końcu, we współczesnym świecie, coraz częściej mamy do czynienia właśnie z filmem amatorskim.

2)      Zaprojektuj Swój Zysk [http://www.zsz.com.pl] -> strona związana z szeroko rozumianym wzornictwem. Dzięki niej możemy dotrzeć nie tylko do artykułów czy filmików związanych z tą tematyką, ale również zarejestrować się na platformie e-learningowej. To miejsce jest kopalnią wiedzy dla każdej osoby zainteresowanej projektowaniem i wzornictwem. Jeśli szukamy informacji o trendach czy innowacjach z tej dziedziny – nie mogliśmy trafić lepiej.

Zastanawiam się również nad stroną Purpose [http://www.purpose.com.pl/], która udostępnia w wersji elektronicznej swoje artykuły z dziedziny zarządzania w kulturze. Każde czasopismo poświęcone jest innej tematyce, opracowanej przez specjalistów. To świetne miejsce na znalezienie najnowszych informacji, także o trendach i innowacjach ze sfery kultury.

czwartek, 17 listopada 2011

Gdzie szukać informacji, czyli o artykułach naukowych słów kilka

Wybierając tę, a nie inną tematykę bloga, kierowałam się przede wszystkim korzyścią, jaką może mi ona przynieść podczas pisania pracy licencjackiej. Nie trudno zatem zgadnąć, że moje poszukiwania wpisują się przede wszystkim w młodą dziedzinę, jaką jest zarządzanie kulturą. Szukając literatury dotyczącej tego zagadnienia z pewnością natkniemy się na książkę „Przedsiębiorczość w kulturze” Giepa Hagoorta czy też wydaną niedawno pozycję „Kultura: zarządzanie, animacja, marketing” Mileny Dragićević-Šešić i Branimira Stojkovića. Choć obie książki są niezwykle interesujące, chcąc wgłębić się w temat, warto poszukać dodatkowych artykułów z tej dziedziny.
Według mnie warto sięgnąć m.in. do:
1.       „Raportu o stanie i zróżnicowaniach kultury miejskiej w Polsce” Wojciecha Burszty. Zajęto się w nim tematami kulturoznawczymi, które są niezwykle ważne w kontekście sprawnego zarządzania kulturą. Tematy, które podlegały badaniom, związane były z tożsamością kulturową, świadomością kulturalną jako świadomością kulturową, gustem estetycznym, czasem wolnym, aktywnością kulturalną oraz instytucjami kultury.
2.       Kolejnym wartym uwagi artykułem jest raport J. Hausnera poświęcony głównie finansowaniu instytucji kultury. Jest to temat warty przyjrzenia się, ponieważ wziąć żywe są dyskusje na temat samofinansowania sektora kultury. Wciąż bada się i poszukuje nowe metody i rozwiązania, z których mógłby powstać najskuteczniejszy model finansowania instytucji kultury.
3.       Warto także przyjrzeć się „Raportowi o digitalizacji” wykonanemu na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zajęto się w nim tematem digitalizacji dóbr kultury. Wpisuje się on doskonale w tematykę innowacyjności, która obecnie jest bardzo pożądana w dziedzinie zarządzania kulturą. Badano nie tylko stan instytucji, które skorzystały z tej metody, ale również sposoby budowania strategii opartych o to najnowsze rozwiązanie technologiczne.
4.       Zeszyty „Zarządzanie w kulturze” Instytutu Kultury UJ to kolejne interesujące pozycje, które poświęcone zostały tej dziedzinie. Znajdziemy w nich artykuły wykładowców akademickich, doktorantów, czasem również studentów poświęcone tematom takim jak nowe projekty, nowe trendy, zarządzanie muzeami itp.

Zachęcam również do przyjrzenia się internetowemu magazynowi „Purpose. Przedsiębiorczość w kulturze”. Choć nie można rozpatrywać go w kategoriach naukowych, jest to w mojej opinii cenne źródło wiedzy na tematy związane z zarządzaniem kulturą. Znajdziemy tam wiele interesujących artykułów.

Badania te przeprowadzane są, ponieważ aby sprawnie planować, wspomagać czy też zarządzać kulturą, trzeba wiedzieć i umieć posługiwać się wiedzą z nią związaną. W zarządzaniu kulturą ważna jest zarówno praktyka, jak i teoria.  Ponadto prężnie prowadzone badania mogą przyczynić się do dynamicznego rozwoju tej dziedziny, co z pewnością przyczyni się do lepszego zarządzania sektorem kultury.

sobota, 5 listopada 2011

Kopalnie wiedzy

Pisząc o kulturze nie sposób posiłkować się jedynie książkami czy artykułami z czasopism. Równie ważnym źródłem informacji, z którego zamierzam korzystać są SERWISY INFORMACYJNE. Z jakich zatem mogę korzystać?


1.  http://www.powerofculture.nl/en ->
Ten holenderski portal powstał dzięki idei platformy służącej dyskusji nad kulturą. Znajdziemy tam ciekawe artykuły i recenzje oraz najnowsze informacje z różnych dziedzin kultury, a także sztuki, które interesują przede wszystkim organizacje zajmujące się tą tematyką.

2.  http://www.nina.gov.pl/ ->
Portal Narodowego Instytutu Audiowizualnego to idealne miejsce do poszukiwania informacji zarówno z dziedziny sztuki filmowej, jak i muzyki. Możemy czerpać z niej jednak nie tylko najnowsze newsy, ale również inne przydatne informacje np. o dugitalizacji czy nowych projektach kulturalnych.

3.  http://o.pl/ ->
Jest to jeden z największych opiniotwórczych serwisów kulturalnych w Polsce. Istnieje już od ponad 10 lat. Można znaleźć tam teksty wielu znawców oraz krytyków kultury. Na tym portalu można znaleźć informacje z dziedziny: architektury, designu, sztuki, nowych mediów, tańca, muzyki, literatury, teatru i filmu.

To tylko niektóre ze źródeł, z których warto korzystać. Mam jednak nadzieję, że te linki zachęcą Was do własnych poszukiwań i badań nad kulturą. Ja sama muszę zabrać się do własnych, co zapewnie niedługo zaowocuje nowym wpisem.