wtorek, 29 listopada 2011

Open Access, a zarządzanie w kulturze

Dowiedziałam się ostatnio co nieco o tzw. Open Access. Słyszeliście może o tym? Jeśli nie, to może warto przyjrzeć się temu zjawisku? Termin ten oznacza wolny, powszechny, trwały i  nieograniczony dostęp do cyfrowych form zapisu danych oraz treści naukowych i edukacyjnych.
Aby zobrazować ten termin, przybliżę kilka przykładów, które są związane z kulturą, zarządzaniem w kulturze, a także poniekąd z trendami. Oto one:
1)      Enthusiasts archive [http://www.enthusiastsarchive.net/pl/] -> to archiwum z pewnością zainteresuje wszystkich miłośników kina. Znajdziecie tutaj odnalezione, odrestaurowane oraz udostępnione publiczności filmy amatorskie, stanowiące prawdziwą gratkę. Można tu znaleźć filmy, które poruszają tematy nieporuszalne przez sztukę oficjalną. Bez wątpienia jest to pomysł innowacyjny, warty uwagi. W końcu, we współczesnym świecie, coraz częściej mamy do czynienia właśnie z filmem amatorskim.

2)      Zaprojektuj Swój Zysk [http://www.zsz.com.pl] -> strona związana z szeroko rozumianym wzornictwem. Dzięki niej możemy dotrzeć nie tylko do artykułów czy filmików związanych z tą tematyką, ale również zarejestrować się na platformie e-learningowej. To miejsce jest kopalnią wiedzy dla każdej osoby zainteresowanej projektowaniem i wzornictwem. Jeśli szukamy informacji o trendach czy innowacjach z tej dziedziny – nie mogliśmy trafić lepiej.

Zastanawiam się również nad stroną Purpose [http://www.purpose.com.pl/], która udostępnia w wersji elektronicznej swoje artykuły z dziedziny zarządzania w kulturze. Każde czasopismo poświęcone jest innej tematyce, opracowanej przez specjalistów. To świetne miejsce na znalezienie najnowszych informacji, także o trendach i innowacjach ze sfery kultury.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz