niedziela, 19 lutego 2012

Centrum Kopernika

Kolejnym obiektem-innowacynym projektem, który szczerze mnie zachwycił, jest Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Instytucja ta kojarzy mi się z innym, zagranicznym projektem, który związany jest jednak ze sztuką nowych mediów. Chodzi oczywiście o Ars Electronica. O tym, może jednak innym razem. Póki co, chciałabym wspomnieć w kilku zdaniach o naszym, polskim projekcie, z którego możemy być bardzo dumni. 

Centrum Nauki Kopernik to kolejny przykład innowacyjnego projektu kulturalnego. Instytucja ta, którą otwarto dla zwiedzających w listopadzie 2010 roku, ma na celu rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się oraz inspirowanie dialogu społecznego na temat nauki.  Powołane i finansowane przez Miasto Stołeczne Warszawa, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej, stało się ziszczeniem wieloletnich marzeń wielu osób.

Interaktywna wystawa tego miejsca została zaprojektowana z myślą o tym, aby szeroka publiczność w nietypowy i ciekawy sposób mogła zetknąć się z treściami, należącymi do różnych dziedzin nauki. Wszystko z myślą o spełnieniu misji, którą założyła sobie ta instytucja – rozbudzaniu ciekawości i wspieraniu uczenia się. Specjaliści określają ten sposób zdobywania wiedzy mianem nauki nieformalnej, która jest znacznie efektywniejsza od nauki w szkolnej ławce. Aby przekonać się o tym osobiście, możemy obecnie skorzystać z oferty 8 wystaw stałych oraz z Planetarium. Obiekt wciąż się jednak rozwija, podobnie jak sama nauka, zatem nie wiadomo, jakie nowości powstaną jeszcze z myślą o odwiedzających centrum.

Na dostępną przestrzeń wystawienniczą składa się obecnie ponad 450 eksponatów, tzw. stanowisk doświadczalnych lub urządzeń, dzięki którym zwiedzający mogą przeprowadzać doświadczenia oraz obserwować zjawiska naukowe. Ekspozycja ma zachęcać do zdobywania wiedzy, poprzez zabawę i wywoływanie emocji. Jej zadaniem jest inspirowanie oraz skłanianie do refleksji. Środkiem do tego stało się aktywizowanie wszystkich zmysłów, a także rozwój wyobraźni.

Jednak nie tylko wnętrza stanowią innowację w budowaniu tego typu przestrzeni. Również sam budynek został zaprojektowany przy zastosowaniu nowoczesnych technologii i z myślą o odbiorcy. Na jego fasadzie możemy bowiem obejrzeć artystyczną wizję zjawiska, które dało początek Wszechświatu. Chodzi oczywiście o Wielki Wybuch.

Podsumowując. Na innowacyjność tego miejsca składa się kilka czynników, które razem sprawiają, że nie sposób znaleźć drugie takie miejsce. Na jego nowatorstwo składają się następujące elementy:
1)      kreacja budynku oraz jego infrastruktura;
2)      interaktywność;
3)      interdyscyplinarność;
4)      nieustanne zmiany i rozwój.
Centrum Nauki Kopernik to wyjątkowa instytucja, którą z pewnością warto odwiedzić, będąc w Warszawie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz